Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

25.07.2021
1350

BRDAR: TOKOM LJETA VIŠE VOĆA I POVRĆA, IZBJEGAVATI GAZIRANA PIĆA  I TEŠKO SVARLJIVU HRANU

Tokom ljetnjih mjeseci naročito je korisno da u našem jelovniku dominiraju voće, povrće i žitarice punog žitnog zrna odnosno takozvana “lajt ishrana”.

“ Veoma je važno konzumirati namirnice bogate nutrijentima, a koje posjeduju mali broj kalorija i time manje opterećuju organizam” – savjetuje gošća današnjeg izdanja “Nedjeljnog razgovora” nutricionistkinja Radar Brdar koja je zaposlena u kotorskom vrtiću.

Umjerenost i raznovrsnost u ishrani je, ističe, jako važna.

“ Kao izvor energije je neophodno koristiti žitarice punog žitnog zrna, a pored voća i povrća je važno umjereno u svoj jelovnik uvrstiti jaja i fermentisane mliječne proizvode kao i lako svarljive proteine iz mesa i ribe, morskih plodova i bijelih mesa poput piletine i ćuretine” – navodi Brdar.

Upotrebu namirnica životinjskog porijekla, prije svega crvenog mesa, treba izbjegavati ili svesti na minimum.

“ Zavisi i kakva je termička obrada hrane, kako ćemo mi to meso da obradimo ..Barenje ili kuvanje su poželjni, zatim grilovanje bez ulja, treba izbjegavati duboke i rafinisane masti kao i prženje u ulju jer se tu gomilaju i drugi neželjeni efekti koje organizam teško metaboliše i onda se teško vari. Organizam se, zapravo, jako bori da resorbuje takozvanu tešku hranu” – objašnjava Brdar.

Produkti varenja teške hrane su razni, a među njima su, navodi: umor, loše raspoloženje, nadimanje, zatim pad imuniteta, pa čak i depresija i glavobolje. “ Organizam tokom ljeta “uključuje” svoj “prekidač za rashlađivanje” i za to koristi energiju, a ako pojedemo težak obrok - onda smo organizam dodatno opteretili i prosto ne zna kako će da reaguje” – objašnjava Brdar.

Gazirani napici nam, ističe, ne mogu donijeti ništa dobro.

“ Sadrže puno šećera, vještačkih zaslađivača, pojačivača ukusa, aditiva, ugljen dioksida , a često i kofein koji je jak diuretik i izbacuje vodu iz organizma . Može doći do dehidratacije i time do gubitka minerala. Tokom ljeta je jako važno unositi minerale iz voća i povrća i konzumirati što više sezonskog voća i povrća. Treba ih  koristiti kako bi se minerali nadoknadili, jer ih gubimo znojenjem koje je ljeti, svakako, intenzivnije” – kaže Brdar.

Ona pojašnjava da se ugljen-dioksid koji se nalazi u gaziranim pićima sporo resorbuje u organizmu. “ Organizmu je potreban čitav dan da bi preradio dva decilitra gaziranog pića koje sadrži ugljen dioksid, a s obzirom da nerijetko popijemo i više od te količine, dešava se da čitave noći naš organizam pokušava da preradi ugljen-dioksid i onda se mi ujutru budimo umorni jer je organizam čitave noći “radio” i nije stigao da se odmori. Pitamo se zašto smo umorni, a spavali smo dovoljan broj sati. Zapravo, mozak je spavao ali je organizam “radio i prerađivao”. Bubrezi se u takvim situacijama muče jer ne mogu da odgovore zadatku. Jako slana i začinjena hrana i ugljen-dioksid veoma štete našim bubrezima” – zaključuje Brdar.

Reprizu razgovora koju je sa nutricionistkinjom Radom Brdar zabilježila Jelena Kljajević poslušajte od 19 sati i 30 minuta. 

 

Podijeli na: